Pokémon DLC under 2016

Under 2016 firar Pokémon 20 år och det firas med legendariska pokémon att ladda ner. Läs mer »
Under 2016 firar Pokémon 20 år och det firas med legendariska pokémon att ladda ner. Läs mer »
Den första generationen pokémonspel släpptes för 20 år sedan i Japan och är den första delen av en artikelserie som kretsar kring spelserien Pokémon. Läs mer »
Ett egg move är en attack som en pokémon kan ärva från en förälder och alltså redan ha när pokémonägget kläcks. Läs mer »
Lägligt till pokémons 20-års jubileum har hashtagen #Pokemon20 börjat användas ordentligt på internet och mycket beror på den hype som The Pokémon Company och Nintendo skapat för i år. Läs mer »
I april månad passade vi på att ha ett unikt tema för att bryta vår vanliga tävlingstema med Pokémontyperna. Temat blev istället "Bisarr" och två medlemmar skickade in jättefina bidrag på sina tolkningar av hur en bisarr Pokémon kan se ut. Hur blev då resultatet? Läs mer »
Ice-tävlingen fick sig en ny chans i mars månad och den här gången fick vi in åtminstone ett fint bidrag i Ice-kategorin för riktiga Pokémon. Bidraget vann då givetvis kategorin och du kan se det här! Läs mer »
I oktober-november körde vi en kombinerad Dark/Ghost-tävling i två månader, för att göra saker och ting smidigare och roligare. Vi fick in ett fint bidrag i Ghost-kategorin, vilket gör att detta bidrag givetvis är månadens vinnare i Ghost! Läs mer »
Generation II av spel i Pokémon-serien inleddes i slutet av 1999 i Japan till Game Boy Color. Läs mer »
För att få optimala och starka pokémon måste man ”breeda”, alltså föda upp, dem. Här kommer en nybörjarguide för Pokémonuppfödning och vad man ska tänka på. Allt som skrivs här gäller för Pokemon X/Y och ORAS, tidigare spel kan alltså ha lite andra regler när det gäller vissa saker. Läs mer »
April månad hade givetvis en Fakemon-del i sin Bisarrtävling, något som nästan har blivit en självklarhet nu för tiden på sajten. Vi fick lika många, lika fina bidrag i den här kategorin som i den andra, men hur blev resultatet i den här omgången? Läs mer »
Vi fick in tre jättefina bidrag till den här månadens Fakemon-kategori, vilket var ruskigt kul! Efter en spännande omröstning där två bidrag låg lika väldigt länge så kom den avgörande rösten på sista dagen. Se alla bidragen här och se även vem som tog hem segern! Läs mer »
Ihop med Dark/Ghost-tävlingen som hölls i oktober-november förra året så hölls även en Fakemon-del i båda kategorierna. Dark Fakemon-kategorin fick inga bidrag, men Ghost Fakemon-kategorin fick ett fint bidrag som därmed blev korad vinnaren automatiskt! Läs mer »
Tävlingsresultatet från den kombinerade tävlingen i oktober-november har äntligen postats. Tre oerhört fina bidrag postades i Dark-delen av tävlingen och här kan ni se dom alla! Läs mer »